Arhiv novic

PRENOS OSNOVNIH SREDSTEV MED SAMOSTOJNIMI PODJETNIKI: PRAVNI, DAVČNI IN KNJIGOVODSKI VIDIK

PRENOS OSNOVNIH SREDSTEV MED SAMOSTOJNIMI PODJETNIKI

  • 2 april 2025
  • Število ogledov: 25

Datum: 01.04.2025

 

PRENOS OSNOVNIH SREDSTEV MED SAMOSTOJNIMI PODJETNIKI: PRAVNI, DAVČNI IN KNJIGOVODSKI VIDIK

 

Prenos osnovnih sredstev iz enega s.p. na drug s.p. je postopek, ki zahteva natančno načrtovanje in upoštevanje zakonodaje. Ta postopek je mogoč v skladu z 72.a členom Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1). Podjetnik lahko prenese podjetje na zakonca, osebo, s katero živi v življenjski skupnosti, otroke, posvojence, starše, posvojitelje, vnuke, brate in sestre.

Prenos osnovnih sredstev iz enega samostojnega podjetnika (s.p.) na drugega je pravni in računovodski postopek, ki se lahko izvede iz različnih razlogov, kot so prodaja, prestrukturiranje ali prenehanje dejavnosti prvega podjetnika. Pri tem je nujno upoštevati veljavne zakone, predvsem Zakon o gospodarskih družbah (ZGD-1), Zakon o davku na dodano vrednost (ZDDV-1) in Zakon o dohodnini (ZDoh-2).

 

PRAVNI VIDIK:

Prenos osnovnih sredstev se lahko prenese na več možnih načinov:

 

1.        Prodaja osnovnih sredstev: Prvi s.p. proda osnovna sredstva drugemu s.p. s sklenitvijo pogodbe in z izdajo računa. Če je prodajalec zavezanec za DDV, mora skladno z ZDDV-1 obračunati DDV, razen če je predmet prodaje izvzet iz obdavčitve.

2.        Prenos osnovnih sredstev ob prenehanju s.p.: V skladu z ZGD-1 in ZDoh-2 lahko podjetnik ob zaprtju s.p. proda ali prenese osnovna sredstva na fizično osebo, ki jih nato vnese v novo odprti s.p.

3.        Podaritev osnovnih sredstev: Možen je tudi brezplačen prenos (davčno nevtralen), kar pa lahko povzroči davčne obveznosti skladno z ZDoh-2.

Koraki postopka prenosa osnovnih sredstev:

 

®    Odločitev samostojnega podjetnika glede prenosa osnovnih sredstev: Podjetnik mora sprejeti odločitev o prenosu podjetja in določiti datum prenosa oziroma dan obračuna prenosa.

®    Objava namere o prenosu osnovnih sredstev: Podjetnik mora objaviti namero o prenosu podjetja na prevzemnika  s točno določenim datumom izvršitve postopka. To objavo je potrebno opraviti vsaj tri mesece pred postopkom.  

®    Sklenitev pogodbe: Pogodba o prenosu podjetja mora biti sklenjena v obliki notarskega zapisa. V pogodbi morajo biti navedeni firma in sedež podjetnika, morebitno izrecno soglasje glede uporabe imena in priimka podjetnika v firmi podjetnika prevzemnika ter morebitno izrecno soglasje glede uporabe matične številke podjetnika.

 

®    Ovrednotenje podjetja: Vrednost podjetja je celotno premoženje ter pravice in obveznosti v zvezi s podjetjem, ki jih podjetnik dokazuje z listinami, kot so letna bilanca stanja ali vmesna bilanca stanja (slednje ne smejo biti starejše od treh mesecev).

®    Prijava za vpis prenosa: Podjetnik prevzemnik vloži prijavo za vpis prenosa podjetja pri pristojnem organu Ajpes ali na SPOT Svetovalnih točkah, pristojno osebje opravi vpis podjetnika prevzemnika v Poslovni register Slovenije in po uradni dolžnosti izbriše dosedanjega podjetnika. Z vpisom prenosa podjetja v Poslovni register Slovenije dosedanji podjetnik preneha opravljati dejavnost, podjetje pa preide na podjetnika prevzemnika.

 

DAVČNI VIDIK:

Davčna obravnava prenosa osnovnih sredstev:

Davek na dodano vrednost (DDV) – ZDDV-1: Če je prvi s.p. zavezanec za DDV, mora skladno z 10. členom ZDDV-1 pri prodaji osnovnega sredstva drugemu s.p. obračunati DDV. Če gre za prenos celotnega podjetja ali dela podjetja, ki omogoča samostojno poslovanje, se lahko skladno z 38. členom ZDDV-1 uporabi oprostitev obračuna DDV. Če kupec (novi s.p.) izpolnjuje pogoje za odbitek DDV, si lahko v skladu z 63. členom ZDDV-1 odbije vstopni DDV.

Dohodnina in davek od dobička – ZDoh-2: Prodaja osnovnega sredstva se v skladu z 35. členom ZDoh-2 obravnava kot obdavčljiv prihodek prodajalca in povečuje davčno osnovo. Če se osnovno sredstvo prenese brezplačno, lahko to v skladu z 39. členom ZDoh-2 pomeni obdavčljivo boniteto za prejemnika.

 

KNJIGOVODSKI VIDIK:

Skladno z Slovenskimi računovodskimi standardi (SRS 1 in SRS 13) mora prodajalec prodajo osnovnega sredstva evidentirati kot prihodek in izstop iz registra osnovnih sredstev. Kupec mora osnovno sredstvo evidentirati kot novo osnovno sredstvo in ga amortizirati skladno z SRS 1.15. Pri brezplačnem (davčno nevtralnem) prenosu se vrednost osnovnega sredstva lahko evidentira kot kapitalski vložek ali drug poslovni dogodek, odvisno od narave prenosa.

Postopek prenosa:

®    Ovrednotenje osnovnega sredstev: Ugotoviti je potrebno knjigovodsko in tržno vrednost sredstva skladno z SRS 1.

®    Sklenitev pogodbe: Pripraviti je treba ustrezno pogodbo (prodajna, darilna ali prenosna pogodba) skladno z Obligacijskim zakonikom (OZ).

®    Obračun davčnih obveznosti: Izvesti je potrebno morebitni obračun DDV in davka na dobiček skladno z ZDDV-1 in ZDoh-2.

®    Posodobitev poslovnih knjig: Obe strani morata knjižiti spremembe v svojih računovodskih evidencah skladno z SRS 1 in SRS 13.

Prenos osnovnih sredstev med dvema s.p.-jema je kompleksen postopek, ki zahteva skrbno načrtovanje in upoštevanje veljavne zakonodaje. Pravilna izvedba zagotavlja skladnost z davčnimi in računovodskimi predpisi ter preprečuje morebitne nepravilnosti.

 

Priporočljivo je, da se podjetniki pred prenosom posvetujejo z računovodjo ali davčnim svetovalcem, da optimizirajo davčne obveznosti in preprečijo morebitne sankcije s strani pristojnega organa FURS.

 

 

 Pripravila:

SPOT Svetovanje Koroška

za RRA Koroška d.o.o.

 Danijela Uran, podjetniška svetovalka

 

 

 

Vir:

-      Zakon o gospodarskih družbah (ZGD-1),

-      Zakon o davku na dodano vrednost (ZDDV-1),

-      Zakon o dohodnini (ZDoh-2),

-      Slovenskimi računovodskimi standardi (SRS).