Poslanci so danes potrdili sveženj davčnih sprememb, ki med drugim spremembe prinašajo espejem, pri obdavčitvi božičnic (izplačanih prihodnje leto!) in nagrad, za nekatere se obetajo tudi višje dodatne splošne olajšave. Naredili smo seznam glavnih novosti pri davkih in prispevkih, ki jih lahko pričakujete z novim letom.
1. NORMIRANI ESPEJI
80 odstotkov normiranih odhodkov vam bo davkarija še vedno priznavala, če vaši prihodki ne bodo presegali 100 tisoč evrov oziroma 50 tisoč za popoldance.
Obdavčitev kljub drugačnim napovedim ostaja nespremenjena, torej cedularna, po stopnji 20 odstotkov (prihodki espejev normirancev se ne vštevajo v dohodnino), normirani odhodki pa so 80-odstotni (davčna osnova je torej petina letnih prihodkov).
Spremembe so tako:
- pri tem, kakšna je toleranca pri preseganju prihodkov, kar pomeni, da bo moral zavezanec izstopiti iz sistema, če bo imel v dveh zaporednih letih skupno več kot 300 tisoč evrov prihodkov, davčno priznanih pa bo največ 80 tisoč evrov odhodkov za običajne espeje in 40 tisoč evrov za popoldance;
- mož in žena ne bosta mogla imeti vsak svojega normiranega espeja tako kot zdaj, torej brez težav. Po novem bo Furs(takšen je predlog finančnega ministrstva) sešteval prihodke povezanih oseb.
2. DRUGAČNA DODATNA SPLOŠNA OLAJŠAVA
Spremenil se bo sistem izračunavanja splošne olajšave. Te spremembe pridejo v poštev samo za zaslužke, ki se vštevajo v dohodnino (torej NE za normirance, za načeloma vse druge zaposlitve pa). Osnovna bo sicer za večino dohodninskih zavezancev 3.303 evre. Zdaj obstajata še dodatni splošni olajšavi za tiste, ki zaslužijo najmanj. Težava pa je v tem, da takšni dodatni olajšavi pomenita, da zavezanec, ki denimo zgolj za evro preseže določen dohodkovni prag, izgubi pravico do najvišje dodatne splošne olajšave oziroma pravico do dodatne splošne olajšave. Takšni prehodi so lahko zelo problematični, saj povišanje bruto plače delavca lahko pomeni nižjo neto plačo kot pred povišanjem. Zato zdaj finančno ministrstvo predlaga, da se dodatna olajšava od meje 11.166,37 evra bruto dohodka do meje 13.316,83 evra določa linearno. Tako se bo za vsak dodaten evro dohodka olajšava postopoma zniževala za 1,49601 evra.
3. MANJ OBDAVČENE BOŽIČNICE
Božičnice oziroma del plače za poslovno uspešnost bodo do višine povprečne plače v Sloveniji (doslej do 70 odstotkov, kot regres) oprostili plačila dohodnine, je skupni predlog sindikatov in gospodarske zbornice potrdil državni zbor. Podjetja bodo to možnost uveljavila že pri izplačilih januarja. Torej, če boste božičnice dobili novembra ali decembra, bodo neto izplačila lahko nižja, kot če bi jih januarja. Seveda, če bodo zakonske spremembe poslanci potrdili.
Ob tem dodajmo, da bodo božičnice oziroma trinajste plače normalno obremenjene s prispevki. Ti znašajo 22,1 odstotka bruto plače in 16,1 odstotka na bruto plačo (zadnjega na plačilnem listu ne vidite).
Povprečna bruto plača znaša nekaj nad 1.600 evrov. Torej, na ta del boste za nagrado plačali samo prispevke, ne pa dohodnine.
Do zdaj je bila dohodnine oproščena trinajsta plača oziroma nagrada le do 70 odstotkov povprečne plače.
Za davčno ugodnejšo obravnavo dela plače za poslovno uspešnost ni nujno, da se vsem delavcem, ki so upravičeni do tega dela plače po splošnem aktu delodajalca ali po kolektivni pogodbi, izplača del plače za poslovno uspešnost v enaki višina zneska. Zakonska zahteva je, da so merila in kriteriji določeni enotno za vse delavce (če so določeni v splošnem aktu delodajalca). Če pa so merila in kriteriji določeni s kolektivno pogodbo ali na njeni podlagi, pa zakon ne zahteva, da imajo vsi delavci pravico do dela plače za poslovno uspešnost.
Ugodnejša davčna obravnava se uporablja za izplačila dela plače za poslovno uspešnost, ki bodo izplačana enkrat v koledarskem letu. Torej, če jo izplačate prihodnje leto januarja, je ne morete z enakimi davčnimi odpustki tudi isto leto decembra.
Po oceni GZS bi sprememba omogočila, da bi zaposleni v zasebnem sektorju ob enakem strošku dela za delodajalca dobili višji neto prejemek. Analitika GZS namreč ocenjuje, da bi se neto izplačilo nagrade v povprečju zvišalo s 700 na 872 evrov oziroma za 172 evrov neto na zaposlenega.
4. NAPOTENI DELAVCI IN DELAVCI IZ TUJINE
Za delavce, ki jih slovenska podjetja pošljejo na delo v tujino, je določeno znižanje davčne osnove v višini 20 odstotkov od bruto dohodka. In sicer bo ta razbremenitev omejena na 1000 evrov na mesec, veljala pa bo tako za napotitve v Slovenijo kot tudi za napotitve iz Slovenije. Po novem bi davčno ugodnejšo obravnavo imele napotitve na začasno delo v tujino, ki trajajo nepretrgoma do največ 90 dni, kraj napotitve pa je od običajnega kraja opravljanja dela oddaljen toliko, da dnevne migracije niso več ekonomsko smiselne.
Spremembe pa bodo tudi pri delavcih, ki iz tujine prihajajo k nam. Po novem se bodo lahko tujci zaposlovali samo za polni delovni čas, lažje bo zaposlovanje tujcev iz tretjih držav v okviru kapitalsko povezanih podjetij, manjše kršitve podjetij pa ne bodo onemogočile zaposlovanja tujcev.
5. DAVČNE BLAGAJNE
Zavezanci, ki so doslej pri davčnem potrjevanju računov prehodno uporabljali vezane knjige računov in podatke davčnemu organu sporočali enkrat na mesec, bodo po predlogu novele zakona o davčnem potrjevanju računov to lahko počeli tudi v prihodnje. Po veljavni ureditvi bi sicer vezane knjige računov ugasnile s koncem tega leta.
6. ŠTUDENTI
Splošna olajšava za študentsko delo, ki jo je država leta 2012 znižala na 75 odstotkov splošne olajšave, se, kot kaže, spet dviguje na 100 odstotkov.
Komentar Financ:
Prihodnje leto lahko sicer pričakujete še nekatere druge spremembe. Denimo morebiti višje turistične takse, pa turistične članarine, pa občinske takse na zemljišča. Kopja se bodo verjetno lomila tudi pri tem, ali bo zakon določil višjo minimalno plačo, pa pri pripravljanju sprememb glede zdravstvenih prispevkov in novih prispevkov za dolgotrajno oskrbo. Torej – ob nekaj rahljanjih davčne zanke, ki se obeta z današnjimi spremembami, ne pričakujte, da boste v skupnem seštevku plačevali (relativno, glede na plačo in premoženje ali glede na zaslužke podjetij) manj.
Tanja Smrekar, Finance
Vir: http://www.finance.si/8862630/%28DAVKI%29-Neto-bozicnice-bodo-visje-normiranci-pa-ostajate-skoraj-nedotaknjeni