Arhiv novic

PREBRANO: Danes ne najdete primernih kadrov? V prihodnje jih boste še težje (Finance)

  • 30 november 2017
  • Število ogledov: 8033
PREBRANO: Danes ne najdete primernih kadrov? V prihodnje jih boste še težje (Finance)

Pomanjkanje kadrov postaja vse pomembnejši omejitveni dejavnik poslovanja podjetij, demografska gibanja pa napovedujejo, da bo ta tema v prihodnje še bolj aktualna kot danes, je na Izvoznem fokusu poudaril direktor Urada RS za makroekonomske analize in razvoj Boštjan Vasle.

 

V desetih letih ne bo več mogoče najti novih kadrov

»Ko v našem prostoru pogovor teče o demografskih spremembah, se pogosto razmišlja predvsem o povečevanju starejše populacije in s tem povezani vzdržnosti pokojninskega sistema, kar sicer je težava, ne pa edina. Namreč, še pred 15 leti je delež mlajših od 19 let pomenil 30 odstotkov vseh prebivalcev, danes le še 20 odstotkov. To pomeni, da se je ponudba novih delavcev izrazito zmanjšala. Na drugi strani pa se močno povečuje delež prebivalstva nad 65 let – po naših projekcijah bo v prihodnjih treh do štirih desetletjih teh dvakrat več kot danes. Delež delovno usposobljenega prebivalstva se tako precej zmanjšuje. Naše simulacije kažejo, da se bomo v primeru nadaljevanja takšne gospodarske rasti, kot smo ji v Sloveniji priča danes, v približno desetih letih znašli v situaciji, ko v Sloveniji ne bo več mogoče najti novih kadrov. Tega se je treba zavedati in se primerno odzvati. Vprašanje, kako najti primerne kadre, bo postalo največji izziv za naše celotno gospodarstvo in družbo.«

 

Kaj je rešitev?

»Menim, da sta rešitvi za demografske spremembe zgolj dve, in sicer ukrepi za povečanje rodnosti ter ukrepi za prihod tujih delavcev v Slovenijo. Pri prvem ukrepu se mi osebno poraja vprašanje, ali je to sploh domena ekonomskih politik. Hkrati pa se tovrstne politike v drugih državah pogosto niso izkazale za najbolj uspešne – če o tem sklepamo na podlagi dejstva, da se naravni prirast ni povečal. Tako da nam ostanejo zgolj migracije delovne sile. Tukaj pa imamo v Sloveniji paradoksalno situacijo – na eni strani smo zelo odprta, izvozno naravnana družba, na drugi strani zelo zaprti, ko gre za pritok kapitala ali tuje delovne sile. To neskladje je problematično, ker je to edina pot, da gospodarstvo in družba ostaneta dolgoročno vzdržna tudi ob pričakovanih demografskih spremembah.«

 

Nismo edini, ki iščemo kadre

Vasle opozori na še eno razsežnost – nismo edini, ki smo se znašli v takšni situaciji. »Tako rekoč vse razvite države se srečujejo z demografskim izzivom in tudi te države bodo prej ko slej začele aktivne politike privabljanja tuje delovne sile. Tudi če bi se v Sloveniji tega izziva lotili, bi naleteli na 'konkurenco'. Izziv postane še bolj kompleksen, če vemo, da prihodnja rast verjetno ne bo temeljila na panogah, kot so gradbeništvo – tako je bilo denimo pred več kot desetletjem –, ampak na zahtevnejših dejavnostih. Potreben kader zanje pa bo precej težko najti. Na primer programerji in inženirji ne bodo sami od sebe prihajali po službo, ampak bo potrebna strategija, pravzaprav zelo dodelana strategija privabljanja kadrov,« pove direktor Umarja.

 

Jure Ugovšek, Finance

Vir: http://www.finance.si/