Čeprav se število brezposelnih zmanjšuje, lahko v prihodnjem letu izkoristite še nekaj finančnih spodbud za zaposlovanje. Večina razpisov se nadaljuje še iz leta 2016, nekaj bo tudi novih. Spet bodo na voljo subvencije za samozaposlitev žensk, na novo se med drugim obetajo subvencije za zaposlovanje mladih.
Na ministrstvu za delo, ki ga vodi Anja Kopač Mrak, so pojasnili, da je za aktivno politiko zaposlovanja v prihodnjem letu predvidenih 40 milijonov evrov iz državnega proračuna. Koliko denarja bo namenjenega za razpise iz evropskega socialnega sklada, pa še ni jasno, saj potekajo usklajevanja. V nadaljevanju predstavljamo programe aktivne politike zaposlovanja, ki so jih pripravili na ministrstvu za delo in naj bi se izvajali v prihodnjem letu.
1. USPOSABLJANJA, DELOVNI PREIZKUSI
Na področju usposabljanj na delovnem mestu in izobraževanj bo v prihodnjem letu na voljo več kot 14 milijonov evrov iz državnega proračuna.
Usposabljanje na delovnem mestu – ranljive ciljne skupine
Program je namenjen brezposelnim, ki nimajo dovolj znanj oziroma delovnih izkušenj, da bi se lahko takoj zaposlili. Gre za brezposelne, ki so starejši od 50 let in prijavljeni na zavodu za zaposlovanje vsaj tri mesece; starejše od 30 let, ki so na zavodu prijavljeni vsaj eno leto; in brezposelne, starejši od 30 let, ki nimajo končane srednješolske izobrazbe in so na zavodu prijavljeni tri mesece.
V prihodnjem letu bo na voljo 4,4 milijona evrov, od tega bo 60 odstotkov denarja namenjenega za usposabljanje v vzhodnem delu Slovenije. Povabilo je odprto do porabe denarja oziroma do konca maja.
Usposabljanje mladih na delovnem mestu
V usposabljanje pri delodajalcu se lahko vključujejo brezposelni, stari do 29 let, ki so prijavljeni na zavodu za zaposlovanje vsaj tri mesece. V letu 2017 bo na voljo okoli 2,2 milijona evrov denarja, 60 odstotkov bo porabljenega za vzhodni del Slovenije, povabilo bo odprto do porabe denarja oziroma do 31. maja.
Usposabljanje »Zmorem, ker znam«
Program je sestavljen iz dveh sklopov: brezposelni se najprej izpopolnjuje in usposablja ali je vključen v priprave na potrjevanje nacionalnih poklicnih kvalifikacij, nato pa se lahko vključi v dvomesečno usposabljanje na konkretno delovno mesto pri delodajalcu. Podjetja lahko sodelujejo v drugem sklopu, javno povabilo je že objavljeno, v letu 2017 pa bo na voljo 300 tisoč evrov iz državnega proračuna. Javno povabilo bo odprto najdlje do 30. junija.
Neformalno izobraževanje in usposabljanje po meri delodajalcev
Glede na povpraševanje delodajalcev želi država povečati zaposljivost z večjo usposobljenostjo in neformalno pridobljenimi veščinami brezposelnih. Ciljne skupine projekta so dolgotrajno brezposelni, starejši od 50 let, nizko izobraženi in mladi brezposelni. Za izvajanje programa bo v prihodnjem letu na voljo 2,7 milijona evrov za ranljive skupine (dolgotrajno brezposelni, starejši od 50 let, nizko izobraženi) in 700 tisoč evrov za mlade.
Delovni preizkus
Delodajalci bodo tudi v prihodnjem letu lahko za en mesec preizkusili brezposelne (starejše od 30 let, ki so vsaj tri mesece prijavljeni na zavodu) pred zaposlitvijo. Zavod bo delodajalcem povrnil upravičene stroške delovnega preizkusa, udeleženec pa bo prejel dodatek za aktivnost in za prevoz. Letos bo na voljo okoli pol milijona evrov iz proračuna, javno povabilo bo odprto do konca julija.
Učne delavnice
Predvidoma spomladi se bo začel program šestmesečnega usposabljanja brezposelnih iz ciljnih skupin na delovnih mestih pri delodajalcih. Cilj je najbolj ranljivim brezposelnim osebam pomagati, da bodo pridobile kompetence, ki jim bodo omogočile lažji vstop na trg dela. Na voljo bo 3,5 milijona evrov.
2. SPODBUDE ZA ZAPOSLOVANJE
Na področju subvencij se že čez dober mesec obeta nova subvencija za zaposlovanje mladih, v prvi polovici leta pa javni razpis za zaposlitvene projekte na lokalni ravni. Skupaj bo za spodbude na voljo 28,75 milijona evrov.
Nadaljevanje Zaposli.me
V prihodnjem letu se nadaljuje spodbuda Zaposli.me, po kateri lahko podjetja dobijo od pet do sedem tisoč evrov subvencije za zaposlitev brezposelnih. Na voljo bo slabih 20 milijonov evrov, od tega 60 odstotkov za vzhodni del Slovenije. Javno povabilo bo odprto do 31. julija oziroma do porabe denarja.
Nova subvencija za trajno zaposlovanje mladih
V začetku februarja bo predvidoma objavljeno javno povabilo za zaposlovanje mladih. Podjetja bodo lahko pri zaposlitvi mladih, starih do vključno 29 let, ki so na zavodu vsaj tri mesece (prednost bodo imeli iskalci prve zaposlitve in dolgotrajno brezposelni), pridobili pet tisoč evrov subvencije. Na voljo bo 6,5 milijona evrov, kar pomeni zaposlitev okoli 1.300 mladih.
Zaposlitveni projekti na lokalni ravni
V prvi polovici prihodnjega leta se obeta več javnih razpisov za regijske projekte, ki bodo namenjeni najbolj problematičnim ciljnim skupinam brezposelnih. Na voljo bo 2,25 milijona evrov, s projekti želijo povečevati zaposlitvene možnosti ranljivih skupin brezposelnih (starejših od 30 let, dolgotrajno brezposelnih, starejših od 50 let in tistih z nižjo izobrazbo) s povezovanjem potreb delodajalcev, izobraževalnih institucij in drugih deležnikov v lokalnem okolju.
3. SPODBUJANJE PODJETNIŠTVA
Poleg nadaljevanja subvencioniranja samozaposlitev namerava država financirati tudi inovativne projekte za mlade. Za vse spodbude bo namenjeno skupaj tri milijone evrov.
Pet tisočakov za ženske podjetnice
Tudi v prihodnjem letu se bo nadaljeval program spodbujanja ženskega podjetništva. Brezposelne ženske bodo tako lahko pridobile do pet tisoč evrov subvencije za podjetje, ki bo moralo delovati vsaj 24 mesecev. Pogoj je uspešno opravljen tečaj in pridobitev certifikata. Na voljo bo milijon evrov.
Inovativni projekti za mlade
V prvi polovici prihodnjega leta bo prva objava javnega razpisa za projekte, ki bodo z razvijanjem določene dejavnosti mladim brezposelnim zagotavljali zaposlitev in ustvarjali nova delovna mesta oziroma priložnosti za samozaposlovanje. Na voljo bo okoli 500 tisoč evrov.
Spodbujanje podjetništva med mladimi
Prav tako v prvi polovici prihodnjega leta se obeta tudi javni razpis za izbor projektov za spodbujanje podjetništva med mladimi brezposelnimi. Na voljo bo 1,4 milijona evrov, cilj pa je podpreti nove ideje, spodbujati inovativnost in ustvarjalnost.
4. JAVNA DELA IN IZOBRAŽEVANJA
Ker je na zavodu kljub zmanjševanju števila brezposelnih med brezposelnimi vse več dolgotrajno brezposelnih in nezaposljivih, bodo tudi v prihodnjem letu nadaljevali javna dela in različna izobraževanja, usposabljanja. Na voljo bo 30,16 milijona evrov.
Javna dela
Za izvajanje programov javnih del bo v prihodnjem letu na voljo 27 milijonov evrov, od tega bo za programe s področja socialnega varstva na voljo 9,45 milijona evrov, za programe javnih del za dolgotrajno brezposelne z nižjo ravnjo izobrazbe 8,1 milijona evrov in za preostale programe javnih del 9,45 milijona evrov.
Projektno učenje mlajših odraslih
Za program neformalnega izobraževanja za opolnomočenje mlajših odraslih – starih od 15 do 26 let –, ki se ne šolajo niti niso zaposleni, bo letos na voljo 2,48 milijona evrov.
Potrjevanje NPK in razvojni programi
Za pridobivanje oziroma potrjevanje NPK bo v prihodnjem letu na voljo okoli 380 tisoč evrov. Brezposelni se običajno vključujejo v programe socialni oskrbovalec na domu, računovodja za manjše družbe in espeje, operater na CNC-stroju, pomočnik kuharja, gozdarski sekač, varnostnik, zeliščar, nepremičninski posrednik, maser, varilec, maniker. Tudi v prihodnjem letu bodo vključili brezposelne v različne podporne in razvojne programe, za kar bo na voljo okoli 300 tisoč evrov.
VIR: Finance (Lana Dakić) - http://subvencije.finance.si/8852683/Podjetja-tu-bo-denar-za-sofinanciranje-zaposlovanja