Dodatna pomoč se lahko najame prek študentske napotnice ali pa denimo podjemne pogodbe. Pri študentskem delu je potrebno med drugim upoštevati minimalno urno postavko (ta od 15. januarja 2022 znaša 6.17 evra bruto), tudi podjemna pogodba ni prav poceni. Če se želi prek podjemne pogodbe plačati 1.000,00 evrov, bo celotni strošek 1.847,66 evra (če gre za drugje zaposlenega delavca). Če pa delavec ni zaposlen drugje oz. ni zavarovan na kakšni drugi podlagi, pa je strošek delodajalca 2.199,17 evra. Pri tem je potrebno tudi paziti, da niso izpolnjeni pogoji glede delovnega razmerja.
Če na pomoč priskočijo družinski člani?
Ena izmed možnosti je tudi, da na pomoč priskoči družinski član. Slovenska zakonodaja namreč določa kratkotrajno delo družinskih članov kot izjemo, ki se ne šteje kot zaposlovanje na črno.
Kratkotrajno delo je definirano kot brezplačno delo, ki ga lahko opravljajo izključno določeni družinski člani podjetnika. Kratkotrajno delo lahko opravljajo tudi upokojenci in brezposelne osebe. Ker je kratkotrajno delo brezplačno delo, seveda tudi ne vpliva na višino in izplačilo pokojnine.
Vendar pa ta oblika ni primerna za vsa podjetja niti za katerekoli družinske člane. Za kratkotrajno delo se šteje brezplačno opravljanje dela v mikro družbi ali zavodu z najmanj enim in največ desetimi zaposlenimi ali pa pri samozaposleni osebi z največ desetimi zaposlenimi.
Opravljajo ga lahko naslednji družinski člani:
· zakonec ali zunajzakonski partner ali partner v registrirani istospolni skupnosti lastnika ali solastnika mikro družbe ali zavoda ali samozaposlene osebe,
· zakonec ali zunajzakonski partner ali partner v registrirani istospolni skupnosti enega od staršev lastnika ali solastnika mikro družbe ali zavoda ali samozaposlene osebe,
· oseba, s katero je lastnik ali solastnik mikro družbe ali zavoda ali samozaposlene osebe v sorodu v ravni vrsti do prvega kolena,
· starši in otroci zakonca ali zunajzakonskega partnerja ali partnerja v registrirani istospolni skupnosti lastnika ali solastnika mikro družbe ali zavoda ali samozaposlene osebe.
Kot piše na strani ministrstva za delo, se ta vrsta dela ne šteje za delovno razmerje, kar pomeni, da lahko kratkotrajno delo opravljajo tudi tujci, seveda če izpolnjujejo zgoraj naštete pogoje.
Koliko časa vam lahko družina pomaga?
Kratkotrajno delo je omejeno tudi časovno, in sicer na največ 40 ur na mesec.
Kratkotrajnega dela družinskih članov ne gre zamenjevati s kratkotrajnim delom. To ni pomoč v podjetju, ampak pomoč med fizičnimi osebami.
Koliko stane kratkotrajno delo?
Pri kratkotrajnem delu gre za neplačano pomoč. A kljub temu je potrebno osebo, ki bo to delo opravljala, zavarovati za primer poškodbe pri delu in poklicne bolezni.
To se stori s prijavo družinskega člana z obrazcem M-12 na SPOT točki ali samo preko portala SPOT. Strošek, ki nastane s kratkotrajnim delom, je torej ta prispevek, ki znaša 5.66 evra na mesec.
Katera birokracija čaka delodajalca?
Ni pa delodajalec povsem brez obveznosti. Voditi mora evidenco o opravljenem kratkotrajnem delu. Ta evidenca mora vsebovati:
- osebno ime, naslov in davčno številko osebe, ki opravlja kratkotrajno delo;
- uro začetka in konca opravljanja kratkotrajnega dela, kot jo je potrdila oseba, ki opravlja kratkotrajno delo, po dnevih;
- skupno število ur opravljenega kratkotrajnega dela na mesečni ravni.
Ob začetku in koncu opravljanja kratkotrajnega dela mora evidenco podpisati oseba, ki opravlja delo. To evidenco mora podjetnik hraniti še dve leti po prenehanju opravljanja kratkotrajnega dela.
Plačilo prispevka se opravi pa na Finančni upravi RS (Furs) s predložitvijo obračuna davčnega odtegljaja (REK-2 obrazec, vrsta dohodka 1509 – Plačilo prispevka za ZZ) preko sistema eDavki, do 15. v mesecu za pretekli mesec. Ti prispevki se plačujejo mesečno.
Pozor pri davčnih blagajnah
Če bo družinski član izdajal račune, mora biti prijavljen v blagajno. Račune tako lahko tudi tisti, ki pomaga prek kratkotrajnega dela, izdaja le pod svojo oznako. To pomeni, da je potrebno, preden začne izdajati račune, njegovo oznako, povezati z njegovo davčno številko. Če se tega ne naredi, podjetju ali podjetniku grozi tudi do nekaj tisoč evrov kazni.
14.2.2022
Povzeto po:
https://podjetnik.finance.si/8862353/Kako-lahko-druzinski-clani-v-decembrski-gneci-priskocijo-na-pomoc-v-podjetju?src=XNASLPORT